• If your have CLUB EVENTS/RIDE & would like to announce it here,
    Message traxxas-modifier about it :-)

Tips Menjaga Penukaran Minyak Hitam dari HLY

Na0ki

Super Veteran
hahahaha... cover btolll biruu.. beskal jenis bdak2 muda wat men game racing.. Spoket gabak bsaw nyeww.. nk racing kan kena pikap kuatt.. ahhahaha...

Seli

Super Veteran
Bro Forumer...
12hb nie saya nak turun HLY buat servicing... ada sapa2 yg nak kirim OIL FILTER....
Tak ambik komisen... cuma nak tolong2 jer bro2 semua....;)

red hair

salam sahabat,
cuma nak habaq ja.moto std kimie dr beli sampai skrang x penah tukar minyak dikedai lain melainkan ngan HLY sendiri.disitu beli disitu jugak la service minyak.kimie hanya guna 1 brand saja minyak itam iaitu 15w 50 n yamaha cakap minyak ni jgn guna melebihi 2000km n sampai skrang ni kimie ikut ja la.enjin ok sampai la ni.
pasal oil filter plak mesti la kena guna yg ori punya.ori punya rm15 yamah jual n diorang cakap maximum boleh pakai sampai 8000km.yg selalu enjin dok jem tu sebab selalu guna oil filter bukan ori sebab yg bukan ori punya diorang cakap dia punya penapis/jaring/saiz lubang penapis tu x sama ngan yg ori punya.sebab tu minyak akan kering bila sampai kat oil filter tu.
bro syazali guna minyak itam sampai 1liter penuh ka?mungkin bro syazali x pakai oil filter kot sebab tu minyak kena tambah sampai 1 liter.klu ikut spec enjin moto kita ni,lebih kurang 800ml saja(80% dr 1 botol).klu bro syazali guna sampai 1 liter penuh,make sure sukatannya betul.minyak terlebih sikit ja kan,moto dah jadi beratttttt.klu terkurang pulak,enjin akan ada masalah bila jln jauh....x guna oil filter bermaksud minyak itam kita yg ada didalam enjin tu tidak akan ditapis.so segala kekotoran seperti habuk besi dsbnya akan terperangkap didalam enjin tu.takut lubang2 lam enjin tu tersumpat plak nanti.fungsi iol filter utk memerangkap kekotoran didlm enjin supaya minyak itam sentiasa bersih..kimie ni guna moto hari2 utk pe keja.pe blk lebih kurang 60km.sebab tu la kena ambil kira segala benda.

salam bro.. nk tnye.. moto sye lc v2.. kenape bile dalm gear 3... meter bru 50km/j tapi enjin dh bunyi meneran n gegar sket.. sye try moto membe rase smooth je enjin dye.. motor bru dalm 4 buln je..

LAN

aku first tuka pakai yamalube....tapi bile dh cecah 3000km....bunyi dh bising....skrg aku pakai yg 20w-40....rase -rase ok x untuk engine

Ahmad Firhanuddin

Yang sikolene tu, yg mane pkainye?
kalau COMP4 Pro, yg tu ok la..
Dh slalu pkai n agak pricy skit, satu RM43..
Die mmg ok ntok jalan jauh n daily, cume bile dh cecah 3000++ die dh start minx tukar..
So far ok la..
Kalau nk lagi best MOTUL 5100, tp mahal la skit..

LAN

Yang sikolene tu, yg mane pkainye?
kalau COMP4 Pro, yg tu ok la..
Dh slalu pkai n agak pricy skit, satu RM43..
Die mmg ok ntok jalan jauh n daily, cume bile dh cecah 3000++ die dh start minx tukar..
So far ok la..
Kalau nk lagi best MOTUL 5100, tp mahal la skit..
Skrg ni ko pakai minyak ape? jenis 15w 50 ke....aku bab miyak ni x pndai sngt tapi bile cecah masenye aku akan tuka....

amry

nk tanya ..kenapa motor sy bile dh di stndardkn blik tapi ad bunyi ktik2,,,bile start enjin mse sejuk bnyi tu x ad,,bile dh pns dlm 10 min mule dh bnyi ktik2,,,,tpi bnyi tuh x kuat mne,,,,tepet set in 0,10 out 0,12,,,,,bnyi ap ea??plik lahhh bile pns je bnyi,,,spec motor block oem,,,cam fz,,,sv cms,,,,pstu skng ni motor berat smcm je,,,gune minyak hdeo rimula r3x,,,dh dkt 4 kli tuka gne mnyk nie rse berat smcm je enjin ,,,x bgs ea r3x nie,,,,tlg bgi riview ckit geng2,,,,x tau nk suspek ap bnyi tuhh,,,,ker block sy dh calar???@ bnyi cam ngn tepet???hrap mmbntu

kamen rider x

Super Veteran
Cuba guna minyak hitam berat sket cth 15-50w klau bunyi masih ada.. Rimula r3x ni enjin kena betul2 panas baru syok, lagi2 jln jauh kepanasan enjin terkawal..

-Kelemahan minyak hitam kenderaan berat ni piston cepat berkerak, bila dah berkerak kat top piston akan jadi "knocking" top piston bersama valve.. Klau betul2 nak jaga enjin cari model yg ade tech MA4, bahan dia macam gam melekit bila dah lama kat piston dia tak lekat jadi kerak.. :rolleyes:

X2power

Assalam & Salam Sejahtera,

Tips nie saya dapat dari mekanik HLY Sungai Buluh

1. 10km - 50km sehari ------ 6000km ( Yamalube)
2. 50km - 100km sehari ---- 3000km ( Yamalube)
3. 100km - 150km sehari---- 6000km ( Shell VSX Semi-Sintetik)
4. 150km - 200km sehari---- 6000km ( Petronas Syntium Moto Fully Sintetik)

Note:
1. Spark Plug - 12,000km
2. Air Filter - 24,000km

So far alhamdulilah tak der masalah....
*** Bagi moto yg standard je.... yg ader susuk tu... hmm... sendirilah ingat
Kepada sesiapa nak cuba minyak X2power 10w/30 sintetik sm/ci-4 sila pm saya..harga promosi rm34/liter

exone143

Abg Seli apa beza minyak hitam
- Sintetik contoh sae 10w-40, 5w-40
-Mineral base contoh 20w-50 dan 20w-40..
Brand 135LC Extreme Spirit boleh pakai yang maner jer?
10km - 50km sehari ------ 6000km ( Yamalube) sintetik atau mineral base?

abcdefghijie

salam lagend² dlm nie,nubis nk tnye skit klo guna mnyk itam shell ax7 10w-40 nie best ke guna??? Bab sebelum guna ax7 nie nubis guna mnyk itam top1.. Hrap leh bagi pndgn pasal dua jenis mnyk itam nie

abcdefghijie

salam lagend² dlm nie,nubis nk tnye skit klo guna mnyk itam shell ax7 10w-40 nie best ke guna??? Bab sebelum guna ax7 nie nubis guna mnyk itam top1.. Hrap leh bagi pndgn pasal dua jenis mnyk itam nie

Mastermind

Salam ukhuwah owner2 135/150/200lc. Saya pun ikut pengalaman saya sepanjang 9thn V1 ada setia dengan saya. Dulu memang rajin sangat hantar moto servis kat bengkel. Tapi macam rasa rugi. 1 liter sampai 45 hengget. Tambah filter 50 hengget jgk. Lagi pun banyak dah kacuk2 untuk performance Johor ke Perak. Jadi dah takda masa nak pergi bengkel. Motor pun dah berusia. Sekarang pakai Castrol GTX 20w 50 4liter terus. Apa bezanya? Sama ja fungsinya. Pelincir. Jadi sebab selalu ride jauh, tu je la cara berjimat dan berhemat. 90 hengget 4liter. Sebulan 2x tukar. Bulan depan boleh tukar 2x lagi. Ni saya yang selalu jalan jauh. Kalau kawan2 yang cuma gerak utk g tempat kerja, beli sekali 2 tahun baru beli lagi. Beli minyak enjin kereta lagi berbaloi2. Lupa dah pasal viscosity, consumption dan flow. Janji sampi masa tukar. Kalau 5000km, 3000km tukar dah. Sayang V1 saya.

razor_max

Salam ukhuwah owner2 135/150/200lc. Saya pun ikut pengalaman saya sepanjang 9thn V1 ada setia dengan saya. Dulu memang rajin sangat hantar moto servis kat bengkel. Tapi macam rasa rugi. 1 liter sampai 45 hengget. Tambah filter 50 hengget jgk. Lagi pun banyak dah kacuk2 untuk performance Johor ke Perak. Jadi dah takda masa nak pergi bengkel. Motor pun dah berusia. Sekarang pakai Castrol GTX 20w 50 4liter terus. Apa bezanya? Sama ja fungsinya. Pelincir. Jadi sebab selalu ride jauh, tu je la cara berjimat dan berhemat. 90 hengget 4liter. Sebulan 2x tukar. Bulan depan boleh tukar 2x lagi. Ni saya yang selalu jalan jauh. Kalau kawan2 yang cuma gerak utk g tempat kerja, beli sekali 2 tahun baru beli lagi. Beli minyak enjin kereta lagi berbaloi2. Lupa dah pasal viscosity, consumption dan flow. Janji sampi masa tukar. Kalau 5000km, 3000km tukar dah. Sayang V1 saya.
sya beli shell rimula r4x 1 tong tu..jimat lagi..dah 3bijik moto pakai shell rimula r4x..no prob lem...kalau nak save..tpi baru2x ni tgok harga dh naik mencanak..

Azreel

اَلسَّلَامُ عَلَيْكُمْ وَرَحْمَةُ اللهِ وَبَرَكَا تُهُ

Saya nak tnya kalau moto baru meter dalam 1k lebih lepas to aq tukar minyak enjin trus Fully Synthetic apa akan jadi ek???ok ka x ok..sbb aq ad terbaca motor baru kena pakai maneral dlu lepas dah hbs pantang baru pakai semi or Fully Synthetic???pencerahan plsss