• If your have CLUB EVENTS/RIDE & would like to announce it here,
    Message traxxas-modifier about it :-)

Exciter reborn (5 stroke)

huynhvantrung

Oh my god!!!!!!!!!!
I've just bought Exciter 135cc( production 2010), if this really news, my money spent very wasting.
So when This version EX 5 stroke be sold.

noname1214

New t135's appearance looks more like Lexam, right? don't like the stock 5pokes mags much, now Ya upgrades it with rear-disk... why don't they try X1R mags on new t135?
after all, just love the added 5th gear :X, 4gears is just not enough [i think]...

P.S: box mod cho nói TV mà, sao các bro toàn phan Eng thế kia, làm mình hok dám xài TV luôn :((

Mieu

Hi All,
Exciter 5th gear aldready run on road in Viet Nam.
Shape near same old Exciter but still keep 135cc. Flow schedule in YMVN will trail on October. Then mass production on Jan-2010.

I have some picture but now network problem can not show.

I'll show ASAP

Mieu

BKIDZ said:
vậy Bro tin Exciter ra thằng 150cc 5 số hem, tui ko tin rồi đó
5 Số không có 150cc đâu bác.

Hiện mới đang làm 135cc. Đuôi xe không có gì đặc biệt (vẫn như em nó cũ) nhưng phần đầu xe để ý kỹ sẽ giống hình đầu con chim đại bàng :D. Đèn hơi dài hơn so với dòng cũ.

Tôi chưa chạy thử nhưng cảm giác chờ đợi cũng thích thú rồi hehe.

noname1214

Ai chụp tấm hình bao quát em nó cái ih... ko biết giá cả ntn nhỉ, mong Ya Vn nó gắn sẵn mâm X1R cho mình đỡ phải thay :D

THE TURKEY

Super Veteran
Mieu said:
Hi All,
Exciter 5th gear aldready run on road in Viet Nam.
Shape near same old Exciter but still keep 135cc. Flow schedule in YMVN will trail on October. Then mass production on Jan-2010.

I have some picture but now network problem can not show.

I'll show ASAP
upload pics sir front view,sdie view n rear view.why they dont make it 150cc so that they can catch up with the suzuki satria 150cc??? :lol:

phi_phi

*** Duới đây là những hình ảnh đầu tiên về phiên bản exciter 2011 do bạn kyshita trong diễn đàn yamaha viet nam chụp được ở đoạn sân bay nội bài gần nhà máy yamaha việt nam . nó vén bức màn bí ẩn về mẫu xe sắp được yamaha việt nam cải tiến và cho ra mắt . cảm ơn bạn rất nhiều

phi_phi

*** Duới đây là những hình ảnh đầu tiên về phiên bản exciter 2011 do bạn kyshita trong diễn đàn yamaha viet nam chụp được ở đoạn sân bay nội bài gần nhà máy yamaha việt nam . nó vén bức màn bí ẩn về mẫu xe sắp được yamaha việt nam cải tiến và cho ra mắt . cảm ơn bạn rất nhiều